Ana içeriğe atla

Kullanıcı Yorumları Olmasaydı...


Bu bir kullanıcı yorumu yazısıdır.

Alışveriş, günümüzün yemek yemek ve uyumaktan sonra en çok yapılan aktivitesi oldu. Hemen hemen her gün bir şeyler alıyoruz. İhtiyaçlarımız hiç bitmiyor. Arz talep döngüsü doğrultusunda alınanların sayısı arttıkça satılanların da çeşidi artmaya başladı. Her hangi bir ürünün yüzden fazla seçenek ile sunulması kafalarımızı iyice karıştırdı. Acaba hangisi daha faydalı, daha ucuz, daha iyi, daha daha daha.. Sırf bu nedenle "karşılaştırma" sitelerinden "en uygun" sitelerine kadar bir çok site oluşturuldu. Yine bu karışıklığı önlemek için bir çok sitede "filtreleme" butonu mevcut. Ama işimiz hala çok zor. Tüm bu uygulamaları kullansak bile alacağımız şey hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteğimizi tatmin edemiyoruz. Tam da bu evrede "kullanıcı yorumları" ve "şikayet" sayfaları imdadımıza yetişiyor. Onlar olmasa ne yapardık bilmiyorum.

Evet artık eskisi gibi "yetinmeyi bilen" değil hep "daha iyisine ulaşmak isteyen" bir nesil olduk. Ben de bu neslin bir üyesi olarak alışveriş yapmadan evvel yukarıda bahsettiğim bir çok uygulamayı ve siteyi ziyaret ediyorum. Bu anlamda "bilinçli tüketici" dedikleri kategoriye girdiğimi düşünüyorum. Eğer siz de benim gibi ince eleyip sık dokuduktan sonra karar verenlerden iseniz, yaklaşınız. Zira bundan sonra aldığım ve kullandığım ürünler hakkında "kullanıcı yorumu" başlıklı yazılar yazmaya karar verdim. İlk yazımı "Ben yandım siz yanmayın, aman ha sakın kanmayın" mesajı ile başlatmayı düşünüyorum. Ardından "like, like, like" lı yazılarla buluşuruz inşallah. Şimdilik Eyvallah..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.



Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))